NOWOŚCI CZYTELNICZE W PRZEDSZKOLU W RAMACH NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA

NOWOŚCI CZYTELNICZE W PRZEDSZKOLU W RAMACH

NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa jaką sobie ludzkość wymyśliła”

W. Szymborska

Nasze przedszkole otrzymało dofinansowanie w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. To kolejna edycja wieloletniego programu mającego na celu wzmocnienie czytelnictwa w Polsce oraz modernizację bibliotek, także w placówkach oświatowych realizowanego przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki.

Miło nam poinformować, że przedszkolny księgozbiór wzbogacił się o 247 nowości wydawniczych przeznaczonych dla najmłodszych dzieci. Książki i ich czytanie wpływają na prawidłowy rozwój i wyobraźnię dzieci, pomagają zrozumieć strukturę języka i poprawiają wymowę. W miarę jak dzieci rosną i uczą się czytać samodzielnie, czytanie rozwija ich zdolność do rozumienia tekstu pisanego, co jest niezbędne w procesie nauki w szkole.
W ramach programu zakupiono m.in:

• bardzo lubiane przez przedszkolaki opowiadania o przygodach żółwia Franklina, Misi Marysi, Jadzi Pętelki, Kici Koci, czy o Samochodziku Franku, które uczą maluchy przydatnych czynności i prawidłowych zachowań
  • pozycje pomagające zrozumieć dzieciom emocje i świat wartości m.in. Uczucia Gucia i Dziecięce Uczucia
  • książki sensoryczne, z okienkami oraz rozwijające kompetencje społeczne uwzględniające potrzeby dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi
  • publikacje edukacyjne zachęcających do odkrywania i poznawania otaczającego świata m.in. o tematyce przyrodniczej, ekologicznej, technice itp.
  • cykl książek o zawodach
  • publikacje przygotowując dzieci do nauki czytania metodą sylabową
  • bajki, baśnie, legendy, poezja dla dzieci itp.