AKTYWNY PIĄTEK - ZABAWY KONSTRUKCYJNE

ZABAWY KONSTRUKCYJNE

Już od najmłodszych lat dzieci lubią chwytać w rączki różne przedmioty, badają je wielozmysłowo, układają obok siebie, próbują ustawiać jeden na drugim. Z wiekiem rozwój małej motoryki znacznie się poprawia, a to dzięki podejmowanej przez małego człowieka  różnorodnej działalność przy wsparciu dorosłych. W naszym przedszkolu bardzo popularną aktywnością wśród dzieci są zabawy konstrukcyjne z użyciem różnych klocków. Maluszki chętnie ustawiają klocek na klocku tworząc w ten sposób wieżę, ale również zaczynają tworzyć wymyślone, proste budowle. Starsze dzieci wznoszą budowle coraz wyższe i bardziej skomplikowane. Tego typu zabawy pozwalają na tworzenie własnych projektów, co sprzyja rozwijaniu kreatywności, twórczego działania, wyobraźni. Konstruując dzieci uczą się cierpliwości, skupienia uwagi, wytrwałości w dążeniu do celu.  To również sposób na rozwijanie zdolności manualnych i koordynacji wzrokowo – ruchowej - tak potrzebnej min. w nauce pisania. W grupie przedszkolnej pomagają w nawiązywaniu relacji społecznych,  współpracy i umiejętności dzielenia się. To tylko niektóre walory zabaw konstrukcyjnych. Mają olbrzymią wartość edukacyjną, a przy tym są świetną zabawą i sposobem na miłe spędzanie czasu.

Lidia Niewęgłowska i wychowawcy