OBOWIĄZKI PRZEDSZKOLAKA

Artykuł dla rodziców, piosenka i karty pracy dla dzieci.

Dzieci od najmłodszych lat powinny mieć w domu nie tylko przywileje wynikające wieku ale także obowiązki. Nawet drobne rzeczy uczą naszego malucha systematyczności, samodzielności, odpowiedzialności i umiejętności współpracy. Tymczasem, okazuje się, że w wielu polskich domach, ich najmłodsi mieszkańcy są wyręczani nawet w czynnościach, które niewątpliwie potrafiliby wykonać samodzielnie. Dlaczego? Najczęstszą przyczyną jest pośpiech np. łatwiej i szybciej przebrać dziecko niż dać mu to zrobić samodzielnie. A chwilowo, czas stanął w miejscu, więc może jest to idealny moment, aby wprowadzić w domu małe zmiany. Oto kilka propozycji zadań domowych jakie mogą wykonać dzieciaki w wieku od 3 do 6 lat. Przeczytaj je, zastanów się, co może sprawdzić się w twoim domu, a potem usiądźcie razem z dzieckiem i sporządźcie wspólnie listę zadań na każdy dzień. Taki plan może mieć formę np. obrazkową albo wykorzystywać różne rekwizyty np. klocki – każdy klocek to jedno zdanie. W materiałach do poprania znajdują się dwa pliki, które maja pomóc ułożyć plan obowiązków przedszkolaka. Plik „obowiązki plan” zawiera trzy karty – każda dla jednego członka rodziny – we wskazanych miejscach należy narysować bądź zapisać wybrane obowiązki i termin ich realizacji. Plik „obowiązki – scenki” to seria ilustracji, które pomogą uświadomić dziecku jakie czynności może wykonywać w domu. W piliku znajduje się też plan obowiązków na cały tydzień w formie rysunkowej.

Propozycje dla 3 – latka:

• Sprzątanie zabawek
  • Mycie zębów
  • Ubieranie się / rozbieranie się np. zakładanie butów, spódniczki/spodni
  • Wrzucanie ubrań do pralki (pod nadzorem rodzica)
  • Podawanie sztućców lub zbieranie ich po posiłku
  • Pomoc w rozpakowywaniu zakupów

Propozycje dla 4 – 5 latka:

• Wszystkie propozycje dla 3- latka
  • Ścieranie kurzu z mebli
  • Zamiatanie
  • Pomoc w kuchni np. mieszanie, podawanie produktów