Zabawy w domu

Nastał ciężki czas, nasz świat w dużej mierze ograniczył się do przestrzeni domowej. Kiedyś, każdy miał swoje zajęcia – pracę, szkołę, zakupy, spacery, plac zabaw, dzisiaj to wszystko musimy zamknąć na kilkudziesięciu metrach kwadratowych. Aby nie zwariować potrzebny jest plan. Zacznij od ustalenia priorytetów – co musimy zrobić, jakie są kluczowe zadania dnia np. czas na naukę, przygotowywanie posiłków, zakupy itd. Potem zostaje nam wypełnić luki i tutaj mamy przestrzeń do improwizacji. Usiądźmy wspólnie i zastanówmy się, co lubimy robić, a na co do tej pory nie mieliśmy czasu. Teraz czasu mamy dużo, możliwości może mniejsze ale tak naprawdę ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Oto kilka propozycji, które można wykorzystać, a można też je zmodyfikować lub potraktować jako inspirację do własnych pomysłów. Ale zanim zaczniesz je czytać – wyłącz telewizor, wyłącz komputer, tablet, odłóż telefon.

1. Książki – nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć jak bardzo są wartościowe, wspólne czytanie nie tylko rozwija dzieci, wspomaga ich koncentrację, pamięć, kształtuje wyobraźnię i wzbogaca zasób słownictwa ale także zacieśnia więzi rodzinne. Czytając, dzielimy emocje i przeżycia, mamy okazję zaobserwować jak reaguje nasze dziecko – czym się wzrusza, co je bawi, a czego się boi. Może z czasem wymyślimy własną bajkę, stworzymy książkę od podstaw – mama napisze tekst, dziecko stworzy ilustrację, a tata pomoże ją oprawić?

2. Sesja zdjęciowa – żyjemy w czasach w których króluje obrazek. Prawie każdy z nas ma telefon z aparatem, robimy zdjęcia wszystkiemu i wszystkim, często zupełnie bezrefleksyjnie. A może tym razem zrobimy zdjęcia, które będą esencją naszej rodziny. Każdy może ubrać się tak jak lubi, zapozować podczas ulubionych czynności, może na tych zdjęcia uda się pokazać emocje i relacje jakie panują w naszej rodzinie. Jeśli mamy możliwość możemy wybrane zdjęcia wydrukować i zrobić album, taki tylko nasz, rodzinny, nie na facebooku, a właśnie na papierze. Jeśli nie mamy takiej możliwości możemy zrobić prezentację – zrobić pokaz slajdów, a może iść dalej i nagrać film o nas, o naszej rodzinie, który potem możemy wspólnie obejrzeć wspominając ten fajny czas.

3. „Stare zabawy” - tutaj wykazać muszą się rodzice – pamiętacie w co bawiliście się, kiedy byliście w wieku waszych dzieci? Może zagramy w kółko i krzyżyk? Może w „ciepło-zimno”, ciuciubabkę, kalambury albo w kapsle? Pokażcie dzieciom jak można bawić się bez elektroniki.

4. Mały majsterkowicz – ile to rzeczy można wykonać samemu zamiast kupować gotowe! Może spróbujmy wspólnie wykonać domek dla ptaków albo rozkręcić zegarek, żeby sprawdzić jak działa? A może biżuteria z makaronu albo wspólnie zaprojektujemy i uszyjemy sukienkę dla lali? Pomyślcie, z pudła można stworzyć dom dla lalek albo garaż dla samochodzików. Teraz w okresie około świątecznym możemy razem zrobić pisanki, ozdobić dom wielkanocnymi dekoracjami własnego projektu – kilka propozycji pokazanych jest na zdjęciach.

Składniki:

250 gr masła

250 gr cukru

500 gr mąki

6 żółtek

skórka starta z jednej cytryny

Propozycję do zabaw w domu przygotowała także Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w Końskich. Znajdziecie je pod poniższymi linkami:

Opracowała: Małgorzata Młynarczyk - psycholog

Jeśli chcesz pochwalić się efektami swojej pracy i trafić do galerii Domowego Przedszkola, przyślij zdjęcie na adres mailowy: gosia_mlynarczyk@wp.pl