KIEDY DO LOGOPEDY?

Kiedy udać się po poradę do logopedy?

1. Gdy do końca 12 miesiąca życia dziecka występuje brak kierowania wzroku za twarzą rodzica, rzadkie gaworzenie, częsty, jednostajny i długi płacz. Maluch nie uśmiecha się
i nie próbuje naśladować głosu mamy gruchającej przed jego twarzą.

2. Objawami wymagającymi konsultacji z logopedą jest moment do końca 24 miesiąca życia dziecka gdy: unika kontaktu wzrokowego z osobami najbliższymi, nie wypowiada prostych słów, np. mama, tata, daj, nie. Dziecko nie potrafi wskazać podstawowych części ciała. Nie rozumie najprostszych instrukcji typu: zrób pa-pa. Nie naśladuje odgłosów
z otoczenia, czyli niewiele mówi.

3. Powinniśmy zareagować, gdy dziecko do końca 36 miesiąca życia nie patrzy na osoby, które do niego mówią. Nie nazywa podstawowych przedmiotów z otocznia. Nie wypowiada prostych zdań, czyli nie łączy dwóch lub trzech wyrazów w wypowiedź. Nie potrafi skupić uwagi, podczas gdy czytamy mu książeczkę lub opowiadamy prostą historyjkę. Mowa jego jest bardzo niewyraźna, czyli zrozumiała tylko dla najbliższych.

4. Należy skonsultować się z logopedą, gdy nasz przedszkolak ma problemy z płynnym wypowiadaniem się. Zamiast mówić używa krzyku lub gestów. Nie nawiązuje kontaktów
z rówieśnikami i nie patrzy na ludzi podczas rozmowy. Mówi zdecydowanie mniej wyraźnie niż rówieśnicy, tzn. trudno go zrozumieć.

5. Często ma otwartą buzię lub nadmiernie się ślini. Ma problem z zadawaniem pytań, odpowiadaniem na nie czy opowiadaniem prostej historyjki. Wypowiada się wyłącznie pojedynczymi słowami lub prostymi krótkimi zdaniami.